Fixed price kontra Time&Material. Który model wybrać?
Wiesz, co w naprawdę istotnym stopniu wpływa na jakość, elastyczność oraz koszty realizacji projektów IT? Podejrzewamy, że pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to wybór odpowiedniego zespołu (czy to wewnętrznie, czy w ramach outsourcingu) albo strategiczne podejście do zarządzania. Ale jest jeszcze jeden aspekt, o którym mówi się dużo rzadziej, a nie pozostaje bez znaczenia: model rozliczenia współpracy. Dwa najczęściej stosowane to Fixed Price (stała cena) oraz Time & Material (elastyczne rozliczenie w oparciu o realnie zużyte zasoby teamu).
Choć na pierwszy rzut oka Fixed Price może wydawać się bezpiecznym wyborem, to w praktyce to właśnie Time & Material mocniej wspiera transparentność, partnerskie podejście i optymalizację kosztów – a to przecież coś, na czym zależy każdemu project ownerowi.
Przyjrzyjmy się bliżej obu modelom, aby zrozumieć wartość biznesową, którą odpowiedni sposób rozliczenia wniesie do Twoich działań. Time and Material czy Fixed Price – co wybrać?
Fixed Price. Stabilność czy iluzja przewidywalności?
Model Fixed Price opiera się na wycenie, która powstała na bazie z góry określonego zakresu prac. Budżet i termin realizacji są stałe, a wszystkie zmienne trzeba przewidzieć z wyprzedzeniem (a każdy, kto kiedykolwiek pracował przy projekcie IT, doskonale rozumie, jakie to jest wyzwanie).
Na starcie Fixed Price bez wątpienia przyciąga uwagę: w teorii wygląda w końcu na bezpieczne rozwiązanie. Klient wie, ile zapłaci, a dostawca ma jasno określony zakres obowiązków, od A do Z (a w praktyce: od kick-offa do debriefingu). Jednak w praktyce ten model ma istotne ograniczenia, wśród których wymienimy chociażby:
- niską elastyczność – ponieważ wszelkie zmiany wymagają renegocjacji umowy (a w niektórych wypadkach w ogóle nie są możliwe), proces niepotrzebnie się wydłuża;
- potencjalne ukryte koszty – oczywiście w przypadku każdej współpracy należy przyjrzeć się kosztom i zapisom w umowie, które uchronią Cię przed ukrytymi dopłatami, jednak gdy w grę wchodzi Fixed Price, to aby zminimalizować własne ryzyko, usługobiorca może doliczać swego rodzaju „bufor bezpieczeństwa”, który sztucznie zawyża kosztorys;
- najmniejsza linia oporu – mówimy o sytuacji, w której dostawca dąży do realizacji projektu w jak najkrótszym czasie, a do tego niechętnie wykonuje dodatkowe zadania (bo „tego nie było w budżecie”), a to przekłada się negatywnie na jakość całego przedsięwzięcia;
- trudność w określeniu zmiennych przy wycenie – na etapie estymacji nie sposób przewidzieć wszystkiego, co w późniejszym czasie może prowadzić do napięć w relacji klient-dostawca.
Ze względu na wszystkie te aspekty Fixed Price jest modelem, który sprawdza się głównie w małych, dobrze zdefiniowanych projektach – tam, gdzie ryzyko zmian jest niewielkie, a zakres prac łatwo zaplanować.
Time & Material – elastyczność, transparentność i partnerskie podejście
Z drugiej strony mamy popularny model Time & Material. Bazuje on na rozliczaniu rzeczywiście przepracowanego czasu i wykorzystanych zasobów. To podejście szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnych projektach IT – tam, gdzie zakres prac ewoluuje, a zleceniodawca jest otwarty na partnerską, szczerą relację, która może przynieść najbardziej wymierne zyski.
Time & Material to:
- spora elastyczność i możliwości adaptacji – chcesz zmodyfikować zakres projektu? A może dodać nową funkcjonalność do aplikacji? W T&M zmienisz priorytety czy zakres działań bez konieczności renegocjowania umowy;
- transparentność kosztów – klient ma pełny wgląd w realne wydatki i wie, za co dokładnie płaci; jeśli outsourcingujesz pewne działania, to kontrahent powinien rozliczyć się z Tobą na bazie raportu działań. Tak funkcjonujemy właśnie w j‑labs — bez ukrytych kosztów;
- partnerska współpraca – zespół IT i klient grają do jednej bramki; sprzyja to coraz lepszemu dopasowaniu rozwiązań do faktycznych potrzeb biznesowych, a zamiast „zleceniobiorcy” zyskujesz prawdziwego partnera biznesowego;
- optymalizacja zasobów – chcesz zwiększać efektywność działań i pracować w zgodzie z metodyką Agile? Model rozliczenia T&M Ci to umożliwi.
Time and Material czy Fixed Price — co wybrać?
W środowisku Agile priorytetem jest iteracyjne dostarczanie wartości i naprawdę szybka (a nawet i zwinna!) reakcja na zmiany, Time & Material jest naturalnym wyborem wielu przedsiębiorców. W j‑labs stawiamy na Time & Material, ponieważ ten model umożliwia prawdziwie partnerską współpracę, pełną transparentność kosztów i elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych. Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami!
PS Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Agile wspiera efektywne zarządzanie projektami IT, zapraszamy do lektury naszego artykułu: Agile – co to jest za podejście i jak wykorzystujemy je w pracy z klientami?
Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!
Skontaktuj się z nami


