Informatyk na etacie czy outsourcing IT? Co się komu opłaca w drugiej połowie 2024?

W ostatnich miesiącach odczuwamy zmniejszenie się liczby rekrutacji w IT – zwłaszcza na stanowiska juniorskie. A jednak popyt na doświadczonych programistów jest nadal większy niż ich dostępność. Znalezienie specjalistów jest trudne, a zatrzymanie ich w firmie na dłużej bardzo trudne. Jak w takich warunkach szybko i na wysokim poziomie realizować projekty? Lepszym pomysłem niż wewnętrzna rekrutacja może być outsourcing IT. Kto najbardziej może skorzystać na takim rozwiązaniu?

W zeszłym roku, m.in. ze względu na sytuację w amerykańskiej branży technologicznej, zmniejszeniu uległa liczba projektów dla zespołów IT. W wielu firmach skutkowało to redukcją zatrudnienia. Obecnie zauważalne jest jednak zwiększenie aktywności inwestorskiej w projekty technologiczne – zwłaszcza dotyczące tworzenia oprogramowania i aplikacji. Potwierdzają to m.in. dane z raportu płacowego Hays na 2024 rok, z którego wynika, że nawet 94 proc. firm z branży IT planuje w najbliższych miesiącach rekrutacje[1]. Oznacza to, że branża powoli wychodzi z kryzysu i pracodawców czekają ponowne problemy ze znalezieniem wysoce wyspecjalizowanych pracowników. Mowa tu nie tylko o długim i żmudnym procesie zatrudniania, ale też trudnościach z utrzymaniem pracowników w firmie. Według Hays w 2024 roku zmieniać pracę chce aż 21 proc. specjalistów IT.

37 proc. firm uważa, że brakuje im pracowników z umiejętnościami IT

21 proc. specjalistów IT chce zmienić pracę w 2024 roku

94 proc. firm z branży IT planuje rekrutować w 2024 roku[2]

Co jeśli nie programiści na etacie?

Postępująca digitalizacja w zestawieniu z deficytem specjalistów IT dla wielu firm może oznaczać brak konkurencyjności i straty. Specjaliści IT zajmują się bowiem nie tylko administracją IT, hostingami, ale też tworzeniem – tak obecnie pożądanych – oprogramowania i aplikacji, a także integracją czy testowaniem. Remedium na braki kadrowe okazać się mogą: outsourcing IT, a więc zlecanie realizacji projektów lub ich części zewnętrznym przedsiębiorstwom IT, lub leasing specjalistów. W pierwszym przypadku projekt zarządzany jest zewnętrznie – przez firmę outsourcingową, a Ty otrzymujesz gotowy produkt. W drugim zarządzaniem zajmujesz się Ty, a „wynajmowani” specjaliści IT dostarczają Ci kompleksowe rozwiązania, których potrzebujesz. W j‑labs oferujemy wsparcie Twoich projektów w obu formach – jako outsourcing projektów IT (realizując z naszym zespołem Twój projekt) oraz outsourcing specjalistów IT (uzupełniając Twój zespół o specjalistów z wybranymi kompetencjami lub tworząc zarządzany przez Ciebie zespół developerów składający się z naszych specjalistów).

Jakie są zalety outsourcingu IT?

Outsourcing IT – projektów oraz specjalistów – przynosi firmom różnej wielkości wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest optymalizacja kosztów poprzez rezygnację z wydatków związanych z pozyskaniem i wyszkoleniem nowych pracowników. Nie ponosi się też strat związanych z potencjalnymi przestojami w projekcie (dostawca ma za zadanie obsadzić rolę kolejnym ekspertem w razie odejścia pierwszego). W badaniu Deloitte Global Outsourcing Survey z 2020 roku to właśnie redukcja kosztów była najważniejszym celem każdego projektu outsourcingowego. Korzystanie z outsourcingu IT ma jednak więcej zalet niż tylko szybszy czas pozyskania wykwalifikowanych pracowników IT. Należą do nich też np.

  • większa niezawodność zespołu i szansa na realizację celów w terminie;
  • zwiększenie elastyczności biznesowej firmy,
  • szybki proces wprowadzania produktów na rynek,
  • dostęp do profesjonalnych narzędzi, technologii, programów i wiedzy specjalistów,
  • wyprzedzenie konkurencji dzięki transformacji cyfrowej,
  • możliwość skupienia się na kluczowych obszarach działalności firmy,
  • większa wydajność i innowacyjność.

Komu opłaca się korzystanie z outsourcingu IT?

Szacuje się, że do 2024 roku globalny rynek outsourcingu IT osiągnie wartość 512,5 mld dolarów, a średni roczny wzrost jego przychodów będzie wynosił 10,99 proc. [3].Ma się to przełożyć na wzrost wartości rynku do poziomu 777,7 mld dolarów do 2028 r. Tak dynamiczny wzrost nie dziwi, ponieważ potencjał outsourcingu IT dostrzegły już nie tylko wielkie międzynarodowe organizacje, ale korzystają z niego coraz częściej też małe start-upy, a także lokalne firmy małej oraz średniej wielkości niezwiązane bezpośrednio z branżą IT. Każda z nich w czasach powszechnej digitalizacji, gdy wymagania cyfrowe konsumentów oraz technologiczne branż rosną, potrzebuje dostępu do utalentowanych specjalistów IT. Już teraz 37 proc. operacji IT w firmach jest zlecanych na zewnątrz, a 13,6 proc. budżetów działów IT przeznaczane jest na potrzeby outsourcingowe. Komu opłaca się outsourcing IT? Przede wszystkim firmom, które chcą zrealizować projekty nowatorskie i skomplikowane – wymagające pracy specjalistów lub zespołów o ogromnym doświadczeniu i wiedzy. Outsourcing projektów IT i specjalistów IT to dobre rozwiązanie także dla tych przedsiębiorstw czy organizacji, które potrzebują tymczasowego wsparcia swojego zespołu.

Projekt wewnętrzny czy outsourcing IT?

Outsourcing IT zapewnia szybszy czas pozyskania specjalistów i większą niezawodność zespołu, a przez to szansę na realizację celów w terminie. Takie rozwiązanie daje też realną oszczędność czasu pracy osób zaangażowanych w firmie w rekrutację. W j‑labs mamy wyspecjalizowanych ekspertów z dekadą doświadczenia, a szybkość rozpoczęcia przez nich pracy nad Twoim projektem jest dla nas priorytetem. O tym, że to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż samodzielne szukanie pracowników, mówi poniższa tabela.

13,6 proc. budżetów działów IT przeznaczano w 2020 roku na outsourcing[4]

90 proc. firm uważa technologię chmurową za niezbędną dla wzrostu, transformacji cyfrowej i konkurencyjności na rynku[5]

Interesuje Cię outsourcing IT? W j‑labs mamy zweryfikowanych technicznie i doświadczonych specjalistów o wąskich specjalizacjach. Dzięki temu możemy optymalnie dopasować konkretnych j‑People  do Twoich  potrzeb i projektów. Sprawdź, na czym polega outsourcing projektów IT i outsourcing specjalistów IT w j‑labs.

Źródła

[1] Źródło: https://www.hays.pl/raport-placowy/technology.

2] Źródła: https://www.hays.pl/raport-placowy/technology i https://www.rp.pl/rynek-pracy/art39665931-koniec-tlustych-lat-dla-programistow-oto-poszukiwane-zawody-w-2024-roku.

[3] Źródło: https://www.statista.com/outlook/tmo/it-services/it-outsourcing/worldwide.

[4] Źródło: https://avasant.com/report/whats-behind-the-five-year-upward-trend-in-it-outsourcing/.

[5] Źródło: https://www2.deloitte.com/ro/en/pages/about-deloitte/articles/studiu-deloitte-din-companii-considera-ca-tehnologia-cloud-este-esentiala-pentru-dezvoltare-transformare-digitala-si-competitivitate-pe-piata.html.

Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!

Skontaktuj się z nami