Jak dobrze zaplanować strategię IT dla swojej firmy?

j-labs

Jak stworzyć strategię IT na 2025 rok, która przyniesie zyski firmie? Zdefiniuj potrzeby biznesowe, cele i oczekiwania, a potem dopasuj do nich szereg działań — w jakie innowacje warto będzie zainwestować? Czy bezpieczeństwo musi być priorytetem? Stwórz z nami strategię IT dla firmy.

Jak zaplanować strategię IT?

Każda firma musi działać w sposób przemyślany, elastyczny i — będziemy kłaść na to ogromny nacisk — bezpieczny. Sprostaj wymaganiom współczesnego rynku z dobrą strategią IT. Ale jak powinna wyglądać? Od czego zacząć?

Analizuj i ewaluuj — jaki jest faktyczny stan infrastruktury IT w firmie?

Jak zaplanować strategię IT? Zastanów się, w jakim miejscu obecnie znajduje się firma, w której działasz. Wykonaj samodzielnie lub zleć szczegółowy audyt infrastruktury IT w szerszym kontekście — chociażby po to, by zrozumieć, jak wszystko to wiąże się z procesami i celami biznesowymi. Oceń mocne i słabe strony i zastanów się:

  • Jakie są obecne potrzeby technologiczne przedsiębiorstwa?
  • Czy stan IT umożliwia realizowanie celów strategicznych firmy?
  • Gdzie występują luki bezpieczeństwa? Czy coś działa mało efektywnie?

A jeśli nie wiesz, od czego w praktyce zacząć, jeszcze kilka wskazówek:

  • Czy Twoja firma korzysta z modelu IaaS, PaaS czy SaaS? Czy zasoby w chmurze są optymalnie wykorzystywane, czy płacisz za niewykorzystane moce obliczeniowe? A może właśnie ich brakuje?
  • Jeśli korzystasz z modelu hybrydowego, czy integracja między systemami lokalnymi a chmurowymi działa sprawnie i bezpiecznie?
  • Jak wygląda ochrona przed cyberatakami? Czy firma ma wdrożone firewalle, systemy wykrywania zagrożeń (IDS/IPS) i regularnie aktualizowane mechanizmy antywirusowe?
  • Czy infrastruktura jest na tyle elastyczna, aby udźwignąć potencjalny wzrost liczby użytkowników, danych lub procesów?

Pamiętaj, aby myśleć przyszłościowo i w kierunku rozwoju, nie tylko utrzymania aktualnej sytuacji — postaw na skalowalność i poszerz swoją perspektywę.

Chcesz być na bieżąco i edukować się dzięki wiedzy od najlepszych specjalistów? Zobacz nasze ebooki.

Wyznacz sobie cele biznesowe, które IT będzie wspierać

Niech strategia IT nie będzie celem samym w sobie — powiąż ją z celami biznesowymi firmy. Czy planujesz skalowanie działalności? Wdrożenie nowych produktów? Automatyzację procesów? Każdy z tych celów wymaga innych priorytetów technologicznych, takich jak usprawnienie procesów dzięki agile software development czy zwiększenie elastyczności zespołów poprzez Team Augmentation.

Wskazówka: Określ KPI dla swojej strategii IT. Co będzie oznaczało sukces? Poprawa czasu reakcji systemów, obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury czy skrócenie czasu realizacji projektów za sprawą współpracy z wyspecjalizowanymi zespołami?

Planowanie strategii IT w obliczu zmian — inwestuj w zaufanych partnerów

Nieprzewidywalność rynku jest jednym z największych wyzwań dla firm, szczególnie w sytuacji ekonomicznej, która będzie nam towarzyszyła w 2025 roku. Dlatego warto zbudować strategię IT na solidnym fundamencie współpracy z doświadczonym partnerem technologicznym i biznesowym. Wtedy w trudnej sytuacji zaufany partner, taki jak j‑labs, może zapewnić:

  • Dostęp do wykwalifikowanych developerów w modelach takich jak Team Augmentation.
  • Elastyczność w skalowaniu zespołów projektowych.
  • Ekspercką wiedzę w tworzeniu rozwiązań dopasowanych do zmieniających się warunków rynkowych.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa współpracy.

Outsourcing IT w 2025 wydaje się naturalnym rozwiązaniem dla firm planujących dynamiczny rozwój — zwróć jednak przy wyborze partnera uwagę na to, czy kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo i rzeczywiście wniesie wartość dodaną do Twojej firmy.

Strategia IT — przykład

Załóżmy, że w planach firmy jest wdrożenie nowego systemu do zarządzania procesami biznesowymi. Zamiast budować rozwiązanie od zera we własnym zespole, warto rozważyć:

  • Analizę dostępnych rozwiązań gotowych (COTS) albo sprawdzenie kosztów customowego software’u.
  • Wdrożenie w ramach outsourcingu metody Team Extension, które pozwoli na szybkie uzupełnienie brakujących kompetencji w zespole.
  • Realizację projektu w iteracjach (partiach) zgodnie z zasadami agile development. Czyli testowania i optymalizacja na bieżąco — najlepiej ze wsparciem doświadczonych zewnętrznych programistów.

Trzymamy kciuki za Twój rozwój — a jeśli chcesz, żebyśmy w ramach outsourcingu wsparli Cię we wdrażaniu enterprise software solutions, napisz do nas i umówimy się na konsultację. Rzuć nam wyzwanie!

Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!

Skontaktuj się z nami