Jak skutecznie zarządzać infrastrukturą IT w firmie?

Infrastruktura IT to nie tylko serwery, sieci i urządzenia, ale też zespół specjalistów czy wreszcie oprogramowanie. Wszystko to musi działać spójnie. Dlatego skuteczne zarządzanie infrastrukturą IT powinno stać się Twoim priorytetem –  a żeby Ci w tym pomóc, podpowiemy, jak skutecznie zarządzać IT w firmie. Od A do Z. My możemy dostarczyć Ci doświadczony zespół i wsparcie merytoryczne, reszta zależy od Ciebie!

Co to jest infrastruktura IT?

Zanim przejdziemy do praktycznych aspektów zarządzania infrastrukturą, opowiemy Ci nieco o tym, czym w ogóle jest infrastruktura IT w firmie. 

Infrastruktura IT to zasoby technologiczne, które wspierają działalność firmy. Potrzebujesz więcej szczegółów? Już podpowiadamy: w skład infrastruktury IT wchodzą między innymi:

  • sprzęt komputerowy,
  • oprogramowanie,
  • sieć,
  • centra danych,
  • usługi w chmurze.

Infrastruktury IT nie da się opisać w jednym zdaniu. Ale jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego jest taka ważna, pomyśl o tym, że jest ona po prostu niezbędna do przechowywania, przetwarzania i przesyłania danych. A to bezpośrednio przekłada się na komunikację w firmie i poza nią czy operacje biznesowe.

Zarządzanie infrastrukturą IT w firmie. Co musisz wiedzieć?

Podstawa jest prosta: skuteczne zarządzanie infrastrukturą IT polega na optymalnym wykorzystaniu zasobów, które masz, aby jak najlepiej współgrały z Twoją strategią biznesową. Jak możesz to robić? Na przykład przez monitorowanie, utrzymanie, aktualizację oraz zabezpieczenie infrastruktury IT. W praktyce oznacza to, że dzięki Twoim działaniom wszystkie elementy infrastruktury będą działać bez zakłóceń i zgodnie z najnowszymi standardami. 

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym aspektom.

Monitoring infrastruktury IT

Monitoring infrastruktury IT polega na regularnym sprawdzaniu stanu elementów takich jak serwery, sieci, aplikacje czy bazy danych. Dlaczego właściwie musisz przeznaczyć finanse czy część zasobów na monitorowanie? Bez tego nie wykryjesz problemów odpowiednio wcześniej. Ryzykujesz, że infrastruktura IT przestanie działać. A myśląc przyszłościowo: automatyzacja i outsourcing monitoringu znacząco redukują czas reakcji, minimalizuje ryzyko przestojów, a ostatecznie pozwalają Ci zaoszczędzić.

Ważnym aspektem monitoringu jest również analiza danych historycznych, która umożliwia identyfikację pewnych schematów oraz prognozowanie, jakie problemy mogą wystąpić w przyszłości. Działając proaktywnie możesz np. zaplanować modernizację sprzętu, zanim dojdzie do awarii!

Wskazówka: czasem wyróżnia się dwa typy monitoringu infrastruktury IT: proaktywny i reaktywny. Najprościej będzie je rozróżnić na powyższym przykładzie. Monitoring proaktywny jest wówczas, gdy analizujesz wszystkie dostępne dane, aby zapobiegać; monitoring reaktywny jest jedynie odpowiedzią na sytuacje, które już miały miejsce, i pozwala zrozumieć, dlaczego i w jaki sposób zaistniały.

Twój zewnętrzny zespół IT – sposób na optymalizację pracy?

W j‑labs specjalizujemy się w dostarczaniu naszym klientom najwyższej klasy programistów z wieloletnim doświadczeniem (senior-level), którzy przyczyniają się do sukcesu firm. Infrastruktura IT (zarządzanie nią, monitorowanie) zostaje po Twojej stronie — ale możesz korzystać z wiedzy i doświadczenia programistów z zewnątrz. Jak? 

Przykładem skutecznego outsourcingu w zarządzaniu infrastrukturą IT może być model Agile Project. Firma zleca zarządzanie projektem IT zewnętrznemu zespołowi developerskiemu, który jest nadzorowany przez Delivery Managera. Taki model pozwala na elastyczne zarządzanie zasobami oraz szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe.

Warto też pomyśleć o Team Extension, czyli usłudze, która pozwoli uzupełnić Ci swój zespół o zewnętrznych specjalistów w modelu Time&Material. Delivery Manager zapewni realizację projektu na czas oraz na najwyższym poziomie jakości. Takie podejście pozwala na elastyczne dostosowanie zasobów IT do bieżących potrzeb, bez rekrutacji i zbędnych kosztów. Projekt może być wszystkim, czego potrzebujesz: projektem rozwijającym firmę albo właśnie monitorowaniem aktualnego stanu infrastruktury.

Wyzwania i przyszłość zarządzania infrastrukturą IT

Zarządzanie infrastrukturą IT staje się coraz bardziej skomplikowane ze względu na szybki rozwój technologii i to, jak ogromną rolę odgrywa IT w działaniu każdej firmy. Bez skalowania rosnąca ilość danych, które musisz przetwarzać i przechowywać, szybko Cię przerośnie.

Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, inwestuj w takie działania jak automatyzacja (i to na wszystkich polach!) czy wprowadzanie elementów uczenia maszynowego do swoich systemów i procesów. A przy okazji zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Aby chronić się przed cyberatakami, zadbaj o monitoring infrastruktury IT i upewnij się, że dbanie o jej stan jest Twoim priorytetem. 

Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!

Skontaktuj się z nami