Monitoring IT – jak zapewnić ciągłość działania systemów?
Nieplanowane przestoje, problemy z wydajnością, nagłe błędy w ważnych aplikacjach, zaburzone działanie infrastruktury IT… pewnych błędów trudno się wystrzegać, ale próbować zdecydowanie warto. Dlaczego? Brak monitoringu sieci IT naraża Cię na szereg strat, od tych bardziej oczywistych, czyli finansowych, po te, o których nie zawsze od razu się myśli, ale są równie ważne — na przykład wizerunkowe.
W końcu, który klient będzie potrafił ukryć niezadowolenie z faktu, że nie może właśnie zarezerwować u Ciebie terminu wizyty, pobrać e-booka, który przed momentem zakupił, albo dodzwonić się na infolinię w momencie, gdy coś poszło nie tak z przesyłką? Dlatego monitoring IT to absolutna podstawa — opowiemy Ci, jak zapewnić ciągłość działania systemów w Twojej firmie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji.
Dlaczego właściwie monitoring infrastruktury IT jest istotny?
Jak podaje Uptime Institute w swoim corocznym raporcie, jesteśmy coraz bardziej zależni od usług digitalowych, dlatego przestoje w działaniu systemów kosztują nas teraz więcej — a koszty tych problemów w samym USA liczymy w setkach tysięcy dolarów. Downtime to nie jedyny problem. W 2023 roku Progress Software w wyniku niewystarczającego monitoringu IT ucierpiało w dużym ataku hakerskim, tracąc 15 miliardów dolarów (źródło).
Problem nakreśliliśmy już we wstępie, ale pozwól, że nieco go rozwiniemy i podpowiemy, co zyskasz, wprowadzając do swojej firmy dobry, sprawny monitoring IT. Choć w j‑labs nie zajmujemy się bezpośrednio monitoringiem IT, nasi specjaliści posiadają wiedzę w tym obszarze, którą chętnie się z Tobą podzielimy.
Przede wszystkim:
- Wykryjesz i rozwiążesz problemy zanim staną się one odczuwalne dla tzw. użytkowników końcowych, czyli osób, które korzystają z Twoich systemów. Może to być pracownik albo klient — w każdym wypadku strona nie będzie zadowolona z tego, że coś nie działa. Krótko mówiąc: rozprawisz się ze źródłem problemu jeszcze zanim zacznie wpływać na odbiór Twojej firmy przez innych.
- Będziesz w stanie zoptymalizować zasoby i oszczędzić, np. energię elektryczną — a nie mamy wątpliwości co do tego, że wydajność działania sprzętów to podstawa w każdej firmie, niezależnie od branży. Kolejną oszczędnością będzie tutaj fakt, że unikając przestojów (np. wywołanych awariami) jednocześnie zapobiegasz utracie zarobków z danego okresu.
- Więcej danych i przystępne raporty to kolejna zaleta, która jest naszym zdaniem kluczowa dla sprawnego funkcjonowania współczesnych firm — wiele systemów monitorowania IT pozwala generować raporty, które dają szybki wgląd w to, na ile sprawnie działa aktualna infrastruktura, a co warto poprawić. A w IT niewiele rzeczy lubimy bardziej niż racjonalne zmiany, które rozwijają przedsiębiorstwa!
Zerknij przy okazji na nasz blog technologiczny — dzielimy się tam z Wami naszą wiedzą z zakresu IT.
Monitoring IT. Jakie są jego rodzaje?
Możemy wymienić różne rodzaje monitoringu IT, zaczynając od podziału na proaktywny i reaktywny (pisaliśmy o tym więcej w artykule: Jak skutecznie zarządzać infrastrukturą IT w firmie?), przez wyodrębnienie obszarów, które możemy monitorować. Na przykład?
Często mówi się o monitoringu infrastruktury, który koncentruje się na urządzeniach i systemach. Mowa więc o serwerach (monitorowanie stanu CPU, pamięci RAM, przestrzeni dyskowej) czy urządzeniach sieciowych (analiza ruchu w sieci za pomocą protokołów takich jak SNMP, NetFlow czy sFlow).
Druga kategoria — monitoring aplikacji. Skupia się na oprogramowaniu, może więc być przeprowadzany za pomocą narzędzi APM (Application Performance Monitoring), takie jak Dynatrace czy NewRelic. To także w tej kategorii będzie analizowanie logów z aplikacji, któremu sprzyja dedykowane oprogramowanie np. od Splunk. J-labs nie świadczy bezpośrednio usług monitoringu IT, ale poprzez dostarczanie doświadczonych specjalistów IT może wesprzeć Twoją firmę w projektach związanych z infrastrukturą IT, także w monitoringu i zarządzaniu. A skoro o aplikacjach mowa — w naszym portfolio znajdziesz m.in. wdrożenie aplikacji webowej umożliwiającej szybkie założenie konta bankowego. Kliknij i zobacz, jakie rozwiązania tam zastosowaliśmy.
Możemy też wymienić konieczność kontroli środowisk w chmurze (na pewno wiesz, jak szeroka jest to kategoria: oprogramowanie AWS CloudWatch, Azure Monitor, Google Cloud Operations…) czy śledzenie wydajności baz danych, takich jak MySQL. W tym wszystkim będzie też miejsce dla monitoringu całej sieci w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego — do jego zwiększenia przyczynia się tak naprawdę cały monitoring IT, od chmury po infrastrukturę.
Chcesz pracować z najlepszymi w branży IT? Chociaż zarządzanie i monitorowanie infrastruktury IT pozostaje po stronie klienta, j‑labs oferuje modele współpracy takie jak Agile Project czy Team Extension, umożliwiające elastyczne zarządzanie zasobami IT oraz szybką reakcję na zmieniające się wymagania biznesowe.
W j‑labs dostarczymy Ci kompetentnych specjalistów, którzy bez trudu poprowadzą i wykonają dla Ciebie nawet najbardziej skomplikowane projekty IT. Napisz, porozmawiajmy!