Rodzaje usług outsourcingowych w IT
Outsourcing IT pozwala organizacjom na korzystanie z zaawansowanych technologicznie usług bez konieczności samodzielnego poszukiwania, weryfikowania i zatrudniania programistów. Do wyboru mają one outsourcing specjalistów oraz outsourcing projektów. Chociaż efektem obu tych rozwiązań jest gotowy projekt, dochodzi się do niego różnymi drogami.
Utrzymanie wewnętrznego działu IT generuje koszty i wiąże się z ryzykiem przetasowań kadrowych. Nie trzeba się o nie jednak martwić, gdy podejmuje się współpracę z firmą outsourcingową IT, taką jak j-labs. Dlaczego? To software house bierze na siebie ciężar związany z zatrudnieniem i weryfikacją techniczną specjalistów wyznaczonych do pracy z klientem (outsourcing specjalistów) czy dla klienta (outsourcing projektów). Czym zatem firma outsourcingowa różni się od agencji rekrutacyjnej, a outsourcing specjalistów od outsourcingu projektów?
Outsourcing usług w IT i jego rodzaje
72 proc. firm korzysta z outsourcingu IT, a 31 proc. planuje w przyszłości zwiększyć skalę usług tego typu
Źródło: Global outsourcing survey 2022, Deloitte
Czym firma outsourcingowa różni się od agencji rekrutacyjnej?
Często outsourcing IT porównywany jest z usługami agencji doradztwa personalnego dostarczającego klientom specjalistów. Mimo powierzchownych podobieństw zdecydowanie się one jednak różnią. W przypadku outsourcingu IT – zarówno specjalistów, jak i projektów – wszyscy inżynierowie są zatrudniani bezpośrednio w firmie outsourcingowej. Z firmy-matki są oni „delegowani” do pracy z klientem lub nad projektem klientów.
Od agencji rekrutacyjnej firmy outsourcingowe różnią się więc m.in. tym, że biorą one całkowitą odpowiedzialność za swoich pracowników przez cały okres ich udostępniania klientowi. To w ich gestii są m.in. kwestie rekrutacji, kadrowe, płacowe (payroll), a także dostarczanie klientowi zastępstwa w razie nieobecności outsourcingowanych inżynierów. Zgodnie z zasadą time&material klient płaci więc tylko za przepracowane godziny pracy programistów. Co więcej, może je zaliczyć na poczet kosztów swojej firmy.
Co to jest outsourcing pracowników i outsourcing projektów?
W branży IT wyróżnia się obecnie przede wszystkim dwa rodzaje outsourcingu developerskiego. Są to usługi takie jak: outsourcing specjalistów (nazywany powszechnie body lub team leasingiem) oraz outsourcing projektów (znany też jako outsourcing kompetencyjny). Czym wyróżniają się te rozwiązania?
Outsourcing pracowników
Nazywany jest też outsourcingiem specjalistów, pracowniczym oraz body leasingiem. Powszechnie stosowaną formą body leasingu IT jest też team leasing, w którym klientowi udostępniany jest cały zespół specjalistów. W j‑labs stosujemy określenia IT Staff Augmentation dla procesu udostępniania klientowi pojedynczych specjalistów, a także IT Team Augmentation, gdy klient potrzebuje dopasowanego do jego wymagań zespołu developerskiego. Outsourcing specjalistów zapewnia uzupełnienie zespołu klienta o wybrane osoby z doświadczeniem i określonymi kompetencjami technologicznymi.
W takim przypadku projekt zarządzany jest wewnętrznie przez klienta, ale realizowany programistami firmy outsourcingowej. Całe tzw. know-how zostaje więc wewnątrz organizacji. Outsourcing pracowników to rozwiązanie optymalne, gdy klient potrzebuje specjalistycznego wsparcia w stosunkowo krótkim czasie – z pewnością krótszym niż wewnętrzna rekrutacja.
Outsourcing projektów
Chociaż outsourcing projektów jest alternatywą dla outsourcingu pracowników, jego zasada działania jest nieco inna. Nie bez powodu nazywany jest też outsourcingiem kompetencyjnym, ponieważ klient oczekuje realizacji zadania przy użyciu konkretnych umiejętności. Zawczasu określa więc, jaki projekt ma być zrealizowany w ramach współpracy, a także podaje z wyprzedzeniem jego dokładną specyfikację. W takim układzie firma outsourcingowa zajmuje się zadaniem samodzielnie. Zarządzanie zespołem programistów odbywa się więc na zewnątrz organizacji klienta i tam zostaje też całe tzw. know-how.
Rozwiązanie to jest polecane, gdy klient dokładnie wie, czego oczekuje i jest z wyprzedzeniem w stanie określić szczegółowe wytyczne. W j‑labs outsourcing projektów realizuje jednostka Software Delivery Center, w której pracują wyspecjalizowani inżynierowie z wysokim poziomem doświadczenia w branży – średnio dziewięcioletnim. Dedykowany konkretnemu projektowi klienta zespół pracuje w krakowskim biurze pod okiem Delivery Managera. Ten dba o wszelkie aspekty związane z płynnością działań oraz terminowością, a także kontakt z klientem. Po stronie klienta wyznaczany jest do kontaktu tzw. Product Owner czy Project Manager.
Chcesz skorzystać z outsourcingu specjalistów IT lub projektów IT? Jesteś w dobrym miejscu. Napisz do Nas, a my dostarczymy Ci programistów idealnie dopasowanych do Twoich wymagań.