Projekt aplikacji webowej do założenia konta bankowego
Stworzenie aplikacji webowej, umożliwiającej szybkie złożenie wniosku online o utworzenie konta bankowego. Zastosowano język Java od strony backendu oraz JavaScript po stronie frontendu. Framework testowy również oparto na języku Java, przy użyciu Selenium.
Cechy aplikacji:
- Przeznaczenie: dla klientów mieszkających poza granicami ojczystego kraju, prowadzących firmy w innych państwach lub podróżujących dużo po świecie.
- Funkcjonalność: umożliwia sprawne przejście procesu w kilku krokach.
- Dostępność: mogą z niej korzystać klienci w ponad 40 krajach. Wystarczy dostęp do Internetu.
- Uniwersalność: działa w przeglądarce desktopowej i na smartfonach.
- Prostota i przejrzystość, ułatwiające przejście przez cały proces.
Zadanie
Stworzenie aplikacji webowej dedykowanej na wszystkie najważniejsze przeglądarki internetowe (Chrome, Edge, Firefox, Safari), dostępnej w wersji desktopowej oraz mobilnej. Wspierane systemy operacyjne dla smartfonów to Android 11 i nowsze oraz iOS 13 i nowsze. Specjaliści j‑labs uczestniczyli w całym procesie i każdej fazie rozwoju aplikacji, pracując nad projektem od strony backendu, frontendu, przy testach manualnych i automatyzujących.
Realizacja
- Backend developerzy wykorzystują do pisania kodu Spring Framework i język Java. Ich zadaniem jest tworzenie projektu i jego funkcjonalności od wewnętrznej warstwy aplikacji. Odpowiedzialni są za tworzenie usług, z których można korzystać poprzez API.
- Frontend developerzy tworzą interfejs użytkownika przy użyciu języka JavaScript oraz biblioteki ReactJS w środowisku NodeJS. Tworzą nowe lub rozwijają obecne funkcjonalności (lub ich części) od strony użytkownika zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Po ukończeniu pisania kodu aplikacja musi zostać na nowo „zbudowana” w Jenkinsie – najpierw na środowisku developerskim, a po przejściu testów na środowisku UAT. Kolejne wersje przechowywane są w repozytorium w GitHubie.
- Test lead koordynuje pracę testerów i proces testowy w projekcie. Jego zadaniem jest analiza przygotowanych test case’ów, zgłoszenie ewentualnych wątpliwości, wyodrębnienie przypadków i funkcjonalności, które mogą być zautomatyzowane, a także określenie szacowanego czasu niezbędnego na sprawne przeprowadzenie procesu.
- Tester manualny sprawdza poprawność działania wprowadzonych przez developerów zmian bądź nowych funkcjonalności (od strony zgodności z wymaganiami oraz z perspektywy użytkownika), przeprowadza testy integracyjne (aplikacja zależna jest od systemów dostarczanych przez inne zespoły w HSBC lub spoza firmy) oraz testy eksploracyjne.
- Tester automatyzujący tworzy testy nowych funkcjonalności i wprowadza zmiany do już istniejących – jeśli zostały zaimplementowane w projekcie. Automatyzacja przeprowadzana jest za pomocą narzędzi Selenium w języku Java.
Cały zespół tworzą specjaliści z różnych stron świata, dla których dobra współpraca jest najważniejsza – to ona gwarantuje wysoką jakość produktu i sprawne rozwiązywanie problemów.
Zespół
- tester manualny,
- tester automatyzujący,
- test lead,
- 2x frontend developer,
- 3-4x backend developer,
- scrum master,
- project owner,
- analityk biznesowy.