Podstawy architektur aplikacji - wędrówka dookoła CQRS

  • Przed wyruszeniem w drogę, należy… postarać się o dobrą mapę. Pobierz nasz e-book i ruszaj w podróż, w której oprowadzimy Cię po kluczowych koncepcjach i architekturach aplikacji, skupiając się na CQRS!
Mapa Architekta - przewodnik po świecie Ports & Adapters

Mapa Architekta

Rafał Boszkowicz
Przewodnik po świecie Ports & Adapters.
Pobierz ebooka

Nie wiesz, na jaką architekturę aplikacji się zdecydować? Potraktuj nasz ebook jak przewodnik!

Wybór odpowiedniej architektury aplikacji jest kluczowy dla jej funkcjonowania i rozwoju. Książka pomaga w zrozumieniu różnych architektur oraz w wyborze odpowiedniej dla konkretnych potrzeb.

 

Co znajdziesz w środku?

Rafał przedstawia kryteria, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze architektury: wymagania biznesowe, skalowalność, wydajność, dostępność, niezawodność, bezpieczeństwo, elastyczność, koszty, umiejętności zespołu, czas na rynek oraz testowalność.

W środku znajdziesz omówienie różnych architektur aplikacji, w tym:

  • Monolityczna – prosta i odpowiednia dla małych projektów.
  • Mikroserwisowa – podzielona na niezależne serwisy, idealna dla dużych aplikacji.
  • Hexagonalna – oddziela logikę biznesową od zewnętrznych interfejsów.
  • Warstwowa – podzielona na warstwy, dobra dla większości aplikacji biznesowych.
  • MVC (Model-View-Controller) – powszechnie stosowana w aplikacjach internetowych.
  • Event-Driven Architecture (EDA) – efektywna w systemach asynchronicznych.
  • SOA (Service-Oriented Architecture) – idealna dla dużych systemów korporacyjnych.

Rafał w swojej e-książce skupia się mocno na CQRS – Command Query Responsibility Segregation. CQRS jest szczególnie przydatne w systemach o wysokiej złożoności i wymaganiach dotyczących wydajności i skalowalności. Oddziela operacje zapisu od odczytu, co pozwala na optymalizację każdej z tych operacji.

 

Pobierz nasz e-book architektury aplikacji i poznaj:

  • podstawowe założenia CQRS,
  • wytyczne i przykłady zastosowania CQRS,
  • kiedy stosować CQRS, a kiedy niekoniecznie.

Autor ebooka

Rafał Boszkowicz LinkedIn

Doświadczony programista Java, przemierzył wiele branżowych ścieżek – od telekomunikacji po business travelling. W jego karierze, jak w każdej dobrze zaplanowanej wędrówce, nie zabrakło przygód i wyzwań, które ukształtowały jego umiejętności i wiedzę.

Zawsze otwarty na nowe horyzonty i chętny do dzielenia się wiedzą, którą to dzieli się od jakiegoś czasu na swoim blogu: wedrowkikodu.pl. Tworzy tam przestrzeń idealną dla każdego, kto pragnie rozwijać się w dziedzinie programowania, w przyjemnym dla podróżnika (czytelnika) języku. Porusza tematy związane z architekturą aplikacji czy świadomym korzystaniem z wzorców projektowych czy refactoringu.

Rafał Boszkowicz

Co o ebooku mówią eksperci?

  • Architektura Ports and Adapters, zwana też architekturą heksagonalną, to sposób na rozdzielenie logiki biznesowej aplikacji od jej interakcji z zewnętrznym światem.

    To jak wędrówka przez skomplikowany krajobraz, gdzie każda ścieżka i most mają swoje przeznaczenie, a każdy element krajobrazu pełni określoną funkcję. Chętnie będę Twoim przewodnikiem w tej podróży!

    Rafał Boszkiewicz

    Senior Java Developer
  • Przyznam, że bardzo ciekawym sposobem było przedstawienie heksagonalnej architektury w formie wędrówki i porównania logiki biznesowej do strzeżonego przez drogi (porty) oraz mosty (adaptery) zamku. Myślę, że przez takie metafory artykuł nabrał większego uroku i zdecydowanie ciekawiej się go czyta.

    Cieszę się, że autor nie zapomniał o testach i w tej wędrówce znalazło się również miejsce dla nich. Podczas mojej wędrówki ani razu się nie nudziłem, a tekst jest napisany rzeczowo i merytorycznie!

    Piotr Kukliński

    DevOps Engineer
  • Artykuł został napisany bardzo przejrzyście, a zawarte w nim odniesienia pozwalają nawet osobie niezaznajomionej z tematem szybko zrozumieć główną koncepcję! Nacisk położono na najważniejsze aspekty, dokładnie omawiając separację logiki biznesowej od interakcji zewnętrznych.

    Dokument, będąc źródłem bogatym w przykłady kodu i teoretyczne wyjaśnienia, koncentruje się na kluczowych elementach takich jak Core Domain, porty i adaptery, podkreślając modularność, testowalność i elastyczność systemu.

    Jarosław Balcar

    Senior QA Engineer